Kaip įrengti kokybiškas betono grindis

2015 M08 21 | Kita

Kaip įrengti kokybiškas betono grindis

Šiuolaikinė statybos rinka itin dinamiška. Pasitelkiant naujausius tyrimus bei technologijas ir statybininkų darbo patirtį, tobulinamos senos, neretai pamirštos idėjos ir kuriamos naujos. Jos pritaikomos visam statinio atsiradimo procesui − projektuojant, statant ir eksploatuojant. Skirtingas statinio dalis nuolat veikia įvairios apkrovos – kintamos bei pastovios. Grindims, kurioms visą jų eksploatavimo laikotarpį tenka itin didelės apkrovos, keliami ypatingi techniniai reikalavimai: jos turi išlaikyti geometrinę formą, būti atsparios mechaniniam poveikiui bei agresyviai aplinkai, jų paviršius turi būti kokybiškai apdirbtas. Visa tai efektyviausiai įgyvendinama naudojant šiuolaikišką betoną, išvaizda nesiskiriantį nuo tradicinio. Jo sudėtis, klojimo bei sutankinimo būdas turi didelę įtaką dangos stiprumui, dilumui, tankumui, atsparumui šalčiui, susitraukimui, vandens įgėriui. Rengiant grindis, minėtosioms ypatybėms turi būti skiriamas ypatingas dėmesys.

Tobulų sprendimų paieška

Dažniausiai betoninės grindys įrengiamos sandėliuose, automobilių aikštelėse, garažuose, archyvuose, gamybinėse patalpose, parduotuvėse, viešuosiuose pastatuose, angaruose, šaldytuvuose, skerdyklose, čiuožyklose, prieplaukose, riedučių arenose − t. y. ten, kur reikalinga ilgaamžė ir atspari dinaminiam poveikiui grindų danga. Jos storis kinta nuo 80 iki 300 mm, atsižvelgiant į pasirinktą grindų konstrukciją.

Šiuolaikiniai statybos tempai iš statybininkų reikalauja greitų, patikimų ir ekonomiškų sprendimų. Rengiant pramonines grindis, šie reikalavimai įvykdomi naudojant naujas medžiagas bei technologijas, remiantis užsienio partnerių ir kolegų patirtimi, įvairiais įrenginiais bei jų nustatyta normine baze.

Grindininkai, norėdami mažesnėmis sąnaudomis ir greičiau išlieti monolitines grindis, ieško patikimų medžiagų, konstruktorių ir tiekėjų, sugebančių tradicines konstrukcijas pakeisti pažangesnėmis. Dažniausiai pasitelkiamos tokios naujovės: armatūros tinklai keičiami metaliniu arba polipropileniniu plaušu, populiariai vadinamu fibra, dangos paviršius kietinamas, impregnuojamas.

Armatūros pakaitalai, užtikrinantys ilgaamžius paviršius

Šiuo metu rinkoje siūloma įvairiausių rūšių armatūros pakaitalų – fibrų. Betonui su fibra, dar vadinamam „fibrobetonu“, būdingas didelis atsparumas statinėms bei dinaminėms apkrovoms, įtrūkimui ir pleišėjimui, ilgaamžiškumas, greitas bei paprastas naudojimas ir ekonomiškumas finansinių sąnaudų požiūriu. Eksploatacinės betono charakteristikos priklauso nuo fibros ypatybių(atsparumo tempimui, ilgio, skersmens, formos) ir jos kiekio betono mišinyje (kg/m³).

Pagrindiniu fibros ypatybes lemiančiu veiksniu laikomas jos ilgio bei skersmens santykis (l/d) – kuo jis didesnis, tuo geresnė plaušo kokybė. Santykis l/d=45 laikomas minimaliu dydžiu, reikalingu plastiškam fibros ir betono mišiniui pagaminti.

Plieninė fibra, kurios santykinis dydis l/d=65, laikoma padidintos kokybės ir naudojama perdangoms, betoniniams blokams ir plono sluoksnio grindims įrengti.

Aukštos kokybės gaminiams – pramoninėms grindims, perdangoms, stulpams, rūsių sienoms, lauko ir pamatų plokštėms, besiūlėms grindims – naudojama plieninė fibra, kurios l/d=80.

Polipropileninė fibra naudojama betonui ir skiediniui armuoti dispersiniu būdu. Įmaišyta į betono ar smėlbetonio skiedinį, ji sudaro trimatį armatūros tinklelį ir efektyviai saugo nuo plyšimo dėl betono spaudimo bei deformacijos ir puikiai pakeičia vielinį tinklą (tinklinę armatūrą). Toks armavimo būdas saugo nuo įtrūkimo, gerina betono atsparumą vandeniui, efektyviau suriša betoną, neleidžia betono ar tinko fragmentams atsiskirti, be to, yra chemiškai inertiškas cemento ir kitų komponentų atžvilgiu.

Remdamiesi geologinių tyrimų duomenimis, eksploatacijos apkrovomis ir dangos paskirtimi, konstruktoriai parenka optimalų grindų pjūvio variantą su tam tikrų ypatybių fibra. Jau suprojektuotas grindis galima perprojektuoti ir vietoj armatūros tinklų naudoti fibrą.Kaina dėl to nesikeičia, bet grindys išliejamos greičiau, jų charakteristikos būna geresnės.

Naudojant fibrą, betoninės grindys kaip konstrukcija įgyja ypatingų ypatybių, tačiau vis dėlto didelę reikšmę turi ir grindų paviršius. Jį galima papildomai apdoroti įvairiomis medžiagomis, didinančiomis atsparumą dilimui, dulkėtumui, skysčių ir chemikalų įgėriui. Pavyzdžiui, naudojant preparatą „Panbexil“ – skaidrios akrilinės smalos tirpalą, įsiskverbiantį į betono paviršių, – paviršius dar geriau apdirbamas, sukietinamas ir sutankinamas. Tirpalas ant senos arba šviežios betono dangos suformuoja ilgaamžį, atsparų ir dulkių neišskiriantį paviršių. Papildomai sukietintas betonas tampa atsparesnis abrazyvų, naftos produktų poveikiui, sutankėja ir yra impregnuotas.

Dar geresnė kokybė būdinga priemonei „Panbex F1“. Tai profesionaliai parinktas ir sumaišytas mišinys su pakaitintų metalokeraminių lydinių pagrindu frakcijomis paskirstytu sintetiniu užpildu, specialiaisiais cementais ir kitais suderintais cheminiais priedais. Jis naudojamas ilgaamžiui monolitinių betoninių grindų paviršiaus sluoksniui lieti. Šio mišinio barstoma ant šviežio pagrindinio betono sluoksnio, apdirbto standartiniu būdu. Pakartotinai mechaniškai glaistant gaunamas patvarus, švelnus, tamprus ir neslidus paviršius, labai atsparus naftos produktų įsiskverbimui ir saugantis pagrindinį betono sluoksnį. Grindys, apdirbtos šiuo būdu, gali būti naudojamos sandėliuose, gamybinėse patalpose, parduotuvėse ir kitur, kur reikalinga ilgaamžė grindų danga. Galima įvairi spalvų gama.

Ant tokio paviršiaus nesikaupia dulkės, mišinys paruošiamas jau gamykloje, greitai dengiamas, nėra jokių ypatingų priežiūros reikalavimų, be to, jis išsiskiria patrauklia kaina, nes nereikalinga papildoma apdaila.

Kokybės garantas − kvalifikuotas darbas

Atlikus grindų trynimo bandymus specialia rotacine mašina su deimantiniais peiliais, nustatyta, kad betoninių grindų atsparumas dilimui priklauso nuo paviršaus apdirbimo. Bandymų metu ant išlietų C30 klasės betoninių grindų nuo besisukančių mašinos peilių po tam tikro apsisukimų skaičiaus grindyse buvo įrėžtas 4,94 mm gylio griovelis. Trinant glaistyklėmis, rėžio gylis sumažėjo iki 1,04 mm. Panaudojus akrilinės smalos tirpalą „Panbexil“, įrėžtas tik 0,45 mm brėžis, o papildomai sukietinus paviršių mišiniu „Panbex F1“ rotacinė mašina sugebėjo „įveikti“ tik 0,06 mm paviršiaus.

Grindų paviršių galima apdirbti ir paprasčiau. Tam reikalingas natrio silikato produktas „EverCrete“, pagamintas naudojant vandenį. Šioje priemonėje yra unikalių katalizatorių, padedančių įsiskverbti į betoną. Paprastai betono ir smėlbetonio paviršiai sudaryti iš daugybės mažyčių porų bei skylučių. Apdorojant paviršių, šis skystis įsiskverbia į betoną ir pasiekia 10–30 mm gylį. Paveiktame sluoksnyje gaminys reaguoja su betonu ir sudaro ploną stiklo sluoksnį akytame paviršiuje. Paveiktajame sluoksnyje gali vykti difuzija, tačiau jis nepraleidžia vandens, tepalų, degalų ir kitų teršalų. Atlikti bandymai parodė, kad impregnuoti mažai atsparus betonas ir smėlbetonis įgyja reikiamą atsparumą. Šis skystis kietina, sustiprina bei suriša betoną, taip pat tankina ir stiprina visus cemento pagrindu paruoštus paviršius.

Betoninės monolitinės grindys liejamos įvairiu metų laiku, nors dažniausiai dirbama šiltuoju sezonu. Jei darbai atliekami atviroje vietoje plieskiant saulei arba pučiant skersvėjams, didelę reikšmę betono ypatybėms turi betono mišinio kietėjimo greitis, nes nuo ką tik išpilto mišinio greitai garinama drėgmė silpnina betoną. Siekiant apsisaugoti nuo per greito garavimo, naudojami įvairūs produktai, purškiami ant suformuotų grindų paviršiaus. Jie mažina vandens garavimą, pailgina betono paviršiaus apdirbimo laiką net intensyviomis džiūvimo sąlygomis, taigi gaunamas tobulas betono paviršius ir patiriama mažiau darbo sąnaudų.

Kokybiškoms grindims įrengti gaminama daugybė įvairių produktų, tačiau net ir pačios pažangiausios ir geriausios priemonės nepadės, jei darbus atliks nekvalifikuoti arba mažai kvalifikuoti darbuotojai. Kad darbai iš tiesų būtų atlikti nepriekaištingai, reikia ir patirties, ir, be abejo, bendradarbiauti su projektuotojais bei tiekėjais. Tai viena būtiniausių sėkmingo darbo sąlygų.