Viešasis interesas per aiškias normas

2008 M05 13 | Kita

Viešasis interesas per aiškias normas

Darbo grupės, sudarytos prie Vyriausybės Ministro Pirmininko potvarkiu dėl teritorijų planavimo, statybos ir investicinių procesų tobulinimo klausimų nariai susitiko su visuomeninių organizacijų atstovais, susirūpinusiais nevaldoma miestų plėtra, automobilių spūstimis, augančiu oro užterštumu bei kitomis miestų "bėdomis", kurios ir toliau blogina gyvenimo kokybę miestuose. Susitikime dalyvavo darbo grupės vadovas, LNTPA prezidentas Robertas Dargis, darbo grupės narys - architektas Mindaugas Pakalnis, visuomeninių organizacijų - "Lietuvos žaliųjų judėjimas", "Žvėryno bendruomenės" atstovai ir kiti. Susitikimo dalyviai aptarė galimybes spręsti bendras miestų problemas, numatė bendradarbiavimo kryptis, siekiant veiksmingo viešojo intereso atstovavimo, aktyvaus visuomenės dalyvavimo miestų planavime, prioritetą suteikiant profesionaliems, o ne politiniams sprendimams.

Pasak darbo grupės vadovo Roberto Dargio, susitikimą su visuomeninių organizacijų atstovais paskatino Lietuvos Respublikos Seime vykusi konferencija "Darni urbanistinė plėtra Lietuvoje - problemos ir sprendimo būdai", joje išsakytos dalyvių mintys dėl esamos padėties, pateikti pasiūlymai dėl teisinės aplinkos tobulinimo, kuri labiau skatintų darnią plėtrą. Renginio metu savo pozicijas aktualiais teritorijų planavimo ir įgyvendinimo klausimais pateikė politikai, architektai, nekilnojamojo turto plėtros atstovai, mokslininkai, visuomeninių organizacijų nariai.

Nežiūrint į išsakytą kritiką dėl verslo socialinės atsakomybės stokos, trumpalaikio politikų "matymo" ir sprendimų, susitikime su darbo grupės nariais dalyvavę visuomeninių organizacijų atstovai pripažino, kad didžioji kylančių problemų dalis glūdi teisinėje bazėje, kuri palanki politinėms manipuliacijoms, o ne profesionaliam ir atsakingam sprendimų priėmimui. Visuomeninių organizacijų atstovų nuomone, urbanistinėje plėtroje didžiausia problema, kai įstatymuose paliekamos neaiškios sąvokos, interpretacijos, leidžiančios jais manipuliuoti. Todėl skubiai turi būti grįžtama prie Teritorijų planavimo, Statybų įstatymų ir kitų teisės aktų, kuriuose paliktos spragos ir supriešina suinteresuotas šalis planavime.

Vieningai sutarta, kad taškinė plėtra, kuri orientuota į sklypo, o ne viso kvartalo, rajono planavimą ir plėtrą, padarė daug žalos miesto bei šalies kraštovaizdžiui. Kaip vieną iš pagrindinių priežasčių, įtakojusių tokią padėtį, visuomeninės organizacijos "Lietuvos žaliųjų judėjimas" atstovė Janina Gadliauskienė įvardino - teritorijų planavimo normų, užtikrinančių gyvenimo kokybę, nebuvimą. "Žvėryno" bendruomenę atstovaujančio Vytauto Damaševičiaus nuomone, nerimą kelia ir tai, kad politikai, kuriems suteikta teisė spręsti Vilniaus miesto aplinkos tvarkymo klausimus, neatstovauja vietos bendruomenių intereso, nes yra atvykę iš kitų miestų ir nežino vietos specifikos, vietos gyventojų lūkesčių. Jo manymu, viena iš sąlygų atstovavimo vietos savivaldoje turėtų būti ir teritorinis pagrindas.

Darbo grupės prie Vyriausybės narys, architektas Mindaugas Pakalnis, pritardamas visuomenininkams, pabrėžė, kad šiandien teritorijų planavimas orientuotas į procesą ir procedūras, o galutinis sprendimas atiduotas į politikų, o ne į specialistų ar visuomenės rankas. Jo teigimu, aiškūs gyvenimo kokybės kriterijai, kuriuos būtina įtvirtinti teisės aktuose ir planavimo normose labai pagerintų planavimo dokumentų kokybę, palengvintų viešojo intereso įgyvendinimą ir atstovavimą. Anot specialisto, tebėra atviras, deja, iš anksto konfliktą programuojantis klausimas dėl viešojo intereso apibrėžimo, dėl prioritetų kas "aukščiau" - viešas ar privatus interesas? Kas svarbiau - ar tiesiama gatvė, statoma mokykla, darželis visuomenės poreikiams, ar vieno žmogaus, vieno sklypo interesas? Situaciją, anot architekto, blogina ir tai, kad teritorijų planavime neaiškus viešojo intereso apibrėžimas. Visuomeninių organizacijų atstovų nuomone, viešasis interesas privalo būti aiškiai apibrėžtas teritorijų planavimo įstatyme, taip pat norminiuose aktuose, aiškiai pažymėtas teritorijų planavimo dokumentuose. Viešojo intereso prioritetas (bendro naudojimo gatvės, inžinierinių tinklų koridoriai, socialinė infrastruktūra, parkai ir kt.) privalo būti įteisintas, nes be viešosios infrastruktūros statybos negalima užtikrinti gyvenimo kokybės.

Susitikime taip pat aptarti Visuomenės informavimo centrai, kaip būdas savalaikiai ir efektyviai informuoti visuomenę apie planuojamus bei vykdomus teritorijų plėtros planus miestuose. Darbo grupės nariai, matydami spragas visuomenės informavime, teiks pasiūlymą Vyriausybei kurti tokius informacijos centrus, kuriuose žmonės gautų aktualią informaciją apie rengiamus planus miestuose, seniūnijose. Tam tikslui būtų pasitelkiama tiek virtuali internetinė erdvė, tiek vizuali spausdintinė medžiaga, tiek specialūs maketai ir t.t. Visuomenininkai pabrėžia, kad svarbu užtikrinti kuo paprastesnį ir aiškesnį informacijos pateikimą visuomenei. "Lietuvos žaliųjų judėjimas" atstovė Janina Gadliauskienė atkreipė dėmesį į Orhuso konvenciją, kuri apibrėžia, kad teritorijų planavime su visuomene būtų svarstoma pačioje planavimo pradžioje: planavimo, projektavimo sąlygos, detaliojo plano konceptualios dalys ir kt.

Susitikime nutarta, kad darbo grupės prie Vyriausybės nariai ir visuomeninių organizacijų atstovai ir toliau bendradarbiaus siekiant pozityvių pokyčių miestų plėtroje. Dalyviai apibrėžė klausimų ratą bei kryptis, kuriomis planuojama siekti abipusio supratimo. Tarp spręstinų klausimų buvo įvardinti tokie, kaip - privalomas gyvenimo kokybės normų reikalavimų įvedimas rengiant Bendruosius planus ir teritorijų detaliuosius planus; Detaliojo plano konceptualių dalių derinimo su visuomene klausimas; atsisakymas atskirų sklypų "taškinio" (vieno sklypo) planavimo ir perėjimas prie kvartalinio; skatinimas kurti efektyvią miestų parkavimo sistemą, orientuotą į viešojo transporto plėtojimą ir automobilių skaičiaus mažinimą mieste ir kiti svarbūs miesto darniai plėtrai klausimai.

Daugiau informacijos:
Ingrida Šulcienė
Projektų vadovė
Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija
Tel.: (8 655) 32813
ingrida.sulciene@lntpa.lt