Europos Sąjungos judamųjų mechanizmų kokybės reikalavimai

2008 M05 27 | Kita

Europos Sąjungos judamųjų mechanizmų kokybės reikalavimai

Europos Sąjungos judamųjų mechanizmų kokybės reikalavimai

Atsivėrus Europos valstybių sienoms, statybų sektoriuje radosi naujų galimybių, rinkų ir gaminių, bet sugriežtėjo naudojamų produktų bei įrenginių kokybės, o ypač – eksploatacijos saugumo reikalavimai. Nenorime teigti, kad viskas gali iš esmės pasikeisti per vieną dieną – tarsi pamojus stebuklinga lazdele, tačiau tie, kurie ES valstybių ar Lietuvos rinkoje nori dirbti su užsienio investuotojais, vis dėlto turės prisitaikyti prie Europos valstybėse galiojančių normų, nustatančių tam tikrus statybinėms medžiagoms ar įrenginiams keliamus reikalavimus.

Norėdami trumpai supažindinti su judamųjų mechanizmų saugumą reglamentuojančiomis Europos saugumo normomis, kaip pavyzdį pasirinkome vertikaliai pakeliamus segmentinius garažų vartus: aptarsime Vokietijos kompanijos „Hörmann“ – vienos iš didžiausių ir seniausių vartų gamintojų Europoje – produkciją.

Europos valstybėse užfiksuotadaugybė atvejų, kai pakeliamieji vartai ar susukamosios grotos sužalojo žmones, todėl buvo nustatytos specialios normos, kurias atitinkantys produktai turi maksimaliai užtikrinti žmonių saugumą. Beje, šiandien įtikinti pirkėją pasirinkti prekę, neatitinkančią EN saugumo normų, – tikrai sunku.

Nauja privaloma Europos norma EN 13241-1, įsigaliosianti nuo 2005 metų gegužės 1 d., nustato garažo ir pramoninių segmentinių vartų saugumo bei technines ypatybes. Produktai, turintys atitikti šią EN normą, bus tikrinami ir jiems bus suteikiamas CE ženklas (ženklinimas simbolizuoja gaminio atitiktį taikytiniems Europos Bendrijos reikalavimams). Pabrėžtina, kad „Hörmann“ garažo ir pramoniniai segmentiniai vartai šią dar neįsigaliojusią normą atitinka jau dabar.

Saugumas pagal EN 13241-1

Perkant garažo vartus, pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį į jų eksploatavimo saugumą. Pagal naują EN normą, ne tik garažo, bet ir pramoniniams segmentiniams vartams būtinos apsaugos, neleidžiančios vartams nukristi, priverti pirštų ir saugančios nuo suklupimo.

„Hörmann“ vartai atitinka visus saugumo reikalavimus ir turi Europos normas atitinkančias apsaugas, neleidžiančias vartams nukristi. Tai užtikrina:

  • saugiai nukreipiami vartai, nes ratukai labai tiksliai juda apsauginėmis kreipiamosiomis. Vartų lakštas niekada nenuslys nei keičiantis vartų krypčiai, nei vartams sustojus galutinėje padėtyje;
  • svoris optimaliai subalansuojamas naudojant smūgio poveikį mažinantį spyruoklių mechanizmą ir spyruoklės veleną su grioveliais. Todėl vartai lengvai ir be garso juda bet kuriuo atidarymo ir uždarymo etapu;
  • Europoje patentuota fiksuojamojikeliamojo mechanizmo apsauga, kuri, lūžus spyruoklei ar trūkus lynui, sustabdo vartų lakštą;
  • patentuota apsauga nuo spyruoklės lūžio, stabdanti smūgio poveikį mažinančių spyruoklių veleną ir išlaikanti vartus saugioje padėtyje;
  • vartuose įmontuota jėgų apribojimo kontroliuojamoji įranga, kuri saugo jais besinaudojantįjį nuo prispaudimo ir sužeidimo vartams judant uždarymo ir atidarymo metu.

„Hörmann“ vartuose naudojama trejopa apsauga nuo galimo prispaudimo:

  • visiškai uždaros šoninės staktos, todėl pirštai apsaugomi nuo privėrimo;
  • keliamieji lynai yra rėmų viduje tarp vartų lakšto ir staktos;
  • vartuose esančių durelių slenkstis pažymėtas įspėjamąja juosta, kuri apsaugo nuo suklupimo.

Techninės ypatybės pagal EN 13241-1

Nelygu naudojimo sąlygos, garažo ir ypač pramoniniams segmentiniams vartams taikomi papildomi reikalavimai, pavyzdžiui, šilumos izoliacijos (šildomose, šaltose ir klimatizuotose vietose) normos laikymasis, užtikrinamas tolygiai poliuretanu užpildytomis plieninėmis segmentų plokštelėmis ir termiškai atskirtais aliuminio profiliais.

Garso izoliacija, pavyzdžiui, gamybinėse patalpose ar dirbtuvėse, užtikrinama tvirtai sujungiant sluoksninės konstrukcijos (vadinamojo „sandwich“ tipo) medžiagas: plienas – poliuretano kietosios putos – plienas. Tai sumažina triukšmo laidumą ir iš vidaus, ir iš išorės.

Labai gera vartų sandarinimo kokybė daro juos nelaidžius purvui ir vandeniui. Sandarinamieji vartų elementai taip pat atsparūs ir kitiems atmosferos veiksniams, todėl ilgai išlieka elastingi. Kad vartai užsidarys gerai ir kokybiškai, garantuoja apatinis dviejų skyrių profilinisžarnos sandarinimas ir šoniniai sandarinamieji elementai, esantys specialiai prie staktos prijungtose juostose, sandari sąrama ir vidinis vartų dalių sandarinimas.

Segmentiniai garažo vartai „Hörmann“ yra atsparūs vėjui. Tai labai svarbu, kai vartai įrengiami atvirose vietose, pavyzdžiui, prie ežero ar kalnuose. Atsižvelgiant į vartų tipą, šį atsparumą užtikrina stiprinamieji profiliai, dvisieniai segmentai, vamzdiniai aliuminio profiliaiarbasustiprintavartų plokštė, kai vartai platūs.

Tam tikras ženklas produktui suteikiamas ir jis priskiriamas kuriai nors klasei tik tada, kai kompetentingos institucijos patikrina, kiek tas produktas atitinka nustatytąsias Europos normas. Atsižvelgdama į tai, „Hörmann“ jau dabar produktų pristatomojoje medžiagoje nurodo atitinkamas savo produkcijos ypatybes, suteikdama galimybę pasirinkti tinkamus vartus ir užtikrindama tų ypatybių atitikimą minėtosioms normoms.

EN 12604 nustato ranka bei pavara valdomų vartų mechaninį saugumą

Pastaroji saugumo norma reikalauja, kad eksploatuojami vartai negalėtų ko nors suspausti, kad jais nebūtų galima įsipjauti ir jie nesukeltų įtraukimo pavojaus. Taip pat reikalaujama, kad apsauginis vartų mechanizmas būtų patikimas, neleidžiantis vartams nukristi žemyn dėl mechaninių trikdžių, pavyzdžiui, dėl lūžusios spyruoklės.

Vartai turi būti konstruojami taip, kad vertikaliai atidaromos sąvaros negalėtų atsidaryti nevaldomos, t. y. kad jų negalėtų atplėšti, pavyzdžiui, vėjas.

Europos norma EN12453, reikalaujanti užtikrinti pavara valdomų vartų naudojimo saugumą

Ši norma papildo EN 12604 normą, nustatydama reikalavimus pavara valdomų vartų naudojimo saugumui užtikrinti. Tai reiškia, kad vartai su pavara turi būti sukonstruoti ir apsaugoti taip, kad dinaminės jėgos nesukeltų pavojaus jais besinaujančiajam. Nurodyta, kad užsidarant vartams dinaminė jėga neturi viršyti 400 N. Papildomai reikalaujama apriboti jėgas vartams atsidarant, taip pat įmontuoti mikroprocesorių, kuris automatiškai išjungtų pavarą, esant per didelėms jėgoms.

UAB „Hörmann Lietuva“
Kirtimų g. 53, LT–02244 Vilnius
Nemokama informacijos linija 8 800 00017
El. paštas info@hormann.lt
Svetainė www.hoermann.com

2004 m. Ruduo