Ukrainos komercinio nekilnojamojo turto rinka augs

2006 M12 6 | Kita

Ukrainos komercinio nekilnojamojo turto rinka augs

 
Pastaruoju metu Ukraina aktyviai besidomintys Lietuvos investuotojai ir ateityje neturėtų prarasti susidomėjimo šia šalimi. Nekilnojamojo turto konsultantų bendrovės „Koba“ išleistoje Ukrainos komercinio nekilnojamojo turto rinkos apžvalgoje prognozuojama, kad Ukrainos komercinio nekilnojamojo turto rinka artimiausiu metu nemažins augimo tempų.
 
„Oranžinės revoliucijos“ pasekmės
Po įspūdingo BVP augimo 2000–2004 m., praeitais metais Ukrainos makroekonomikos rodikliai pablogėjo, tačiau sumažėjusį BVP augimą lydėjo kokybiniai šalies ekonomikos pokyčiai – šešėlinės ekonomikos ir korupcijos mažinimas, didelis tiesioginių užsienio investicijų šalyje augimas. „Oranžinė revoliucija“ atnešė teigiamų lūkesčių tarp investuotojų tiek šalies viduje, tiek už jos ribų.
„Koba“ direktoriaus Eriko Bach-Nielseno teigimu, komercinės nuosavybės rinkos segmentai Ukrainoje turi milžinišką augimo potencialą. Šia rinka domisi vis daugiau užsienio investuotojų, kuriuos vilioja greitas ekonomikos augimas. Lietuvos investuotojams tai puiki proga pasinaudoti palankiomis galimybėmis, kurias atveria Ukrainos komercinio nekilnojamojo turto rinka.
 
„Koba“ ekspertai tikina, kad geriausių biurų ir mažmeninės prekybos objektų investicijų pajamingumas šiuo metu siekia 10–11 proc. Jeigu objekto kokybė prastesnė (antrarūšė lokacija, nepalankios lizingo sąlygos ir kt.), pelningumas gali siekti net 20 proc.
 
Kijevas investuotojams patraukliausias
Aukštesnis gyvenimo lygis sostinėje, strateginė jos padėtis, čia susitelkusi dauguma bendrovių, greičiausiai auganti ekonomika šalyje įtakoja tai, kad didžioji dalis investuotojų telkiasi Kijeve. Didžiausia profesionalių biurų patalpų paklausa šalies sostinėje, kur savo biurus steigia dauguma užsienio bendrovių. Biurų segmentas bus gerokai išplėtotas per artimiausius 4–5 metus. Paklausių A, B ir C klasės biurų nuomos kainos šiuo metu yra aukštesnės net už Europos vidurkį. Be to, planuojama, kad netrukus Kijeve turėtų prasidėti dideli biurų projektai, miesto panoramoje išdygs naujų dangoraižių. Tuo tarpu investuotojų susidomėjimas kitais Ukrainos miestais, nepaisant to, kad jų potencialas taip pat milžiniškas šiuo metu gerokai mažesnis.

Mažmeninės prekybos rinka perspektyviausia
Mažmeninės prekybos rinka laikoma perspektyviausiu Ukrainos komercinio nekilnojamojo turto rinkos segmentu. Vietiniai nekilnojamojo turto rinkos plėtotojai įgyvendino daug projektų, tačiau dėl palankaus finansavimo stokos ir riboto žemės sklypų skaičiaus šie projektai nepatenkino augančio mažmeninės prekybos patalpų poreikio. Per artimiausius 2–3 metus tikėtinas ryškus šio segmento augimas. Jį skatins auganti vartotojų perkamoji galia ir išaugęs užsienio investuotojų susidomėjimas. Be to, daugelis tarptautinių mažmeninės prekybos tinklų paskelbė apie savo planus ateiti į Ukrainos rinką, o didžiosios plėtros kompanijos puoselėja planus ištirti galimybę investuoti ne tik sostinėje Kijeve, bet ir kituose Ukrainos miestuose.
 
Pramoninių ir logistikos patalpų rinka Ukrainoje kol kas neišplėtota, tačiau „Koba“ ekspertai prognozuoja šio segmento augimą artimiausiu metu, nes daugelis logistikos bendrovių jau planuoja įsikurti Ukrainoje.
 
Augantis turizmo potencialas
Nors Ukrainoje sparčiai didėja atvykstančių keliautojų skaičiui, viešbučių rinka į augantį poreikį iki šiol nereaguoja. Pasak „Koba“ atstovų, iki 2010 m. Kijeve bus atidaryta apie 40–50 naujų viešbučių. Tikėtina, kad kokybės reikalavimai augs kartu su naujų kambarių skaičiumi. Be to, viešbučiai bus plėtojami ir rekreacinėse zonose. Patraukliausios vietos yra Juodosios jūros pakrantė (Odesa, Krymas) ir Karpatai (Lvovas, Užkarpatės regionai).
 
Ukrainos nekilnojamojo turto rinka auga greitai, šį augimą dar labiau paskatins tarptautinių žaidėjų pasirodymas. Šalies komercinio nekilnojamojo turto rinkos pelningumas mažės kartu su tvirtėjančia ekonomika, šalies integracija į Pasaulio prekybos organizaciją bei narystės ES perspektyvomis.  „Koba“ prognozėmis, pelningumo lygis palaipsniui mažės ir ateityje sustos ties 9–10 proc. lygiu.