Pirotechnika

2018 M12 31 | Pirotechnika

Pirotechnika

Pirotechnikos naudojimas

Pirotechnika – tai ne tik pramoga, bet ir pavojus. Per šventes (ypač per Kalėdas ir Naujuosius metus) padidėja prekyba pirotechninėmis priemonėmis (pavyzdžiui, fejerverkais). Policijos pareigūnai pataria pirotechnikos priemones pirkti išskirtinai specializuotose pirotechnikos gaminių parduotuvėse arba prekybos centruose, kuriuose prekiaujama fejerverkais. Policija nerekomenduoja pirkti pirotechnikos gaminių turguose arba turgeliuose, kadangi praktika rodo, kad prieš tai minėtose vietose dažniausiai prekiaujama nelegaliais ir prastos kokybės pirotechnikos gaminiais. Be to, pirotechnikos gaminiai turgeliuose dažniausiai būna nesertifikuoti.

Pirotechnikos priemonės ir teisinis reguliavimas


Pagal galiojančius įstatymus, t.y. Lietuvos Respublikos civilinių pirotechnikos priemonių apyvartos kontrolės įstatymą (pagal nustatytas atskiras jo kategorijas) pirotechnikos priemonių turi teisę įsigyti ir jomis naudotis ne jaunesni kaip 14 metų asmenys. Atsižvelgiant į įstatymų normas, piliečiai pastebėję atvejus kada pirotechnikos gaminius naudoja jaunesnio amžiaus vaikai apie tai turi pranešti policijai. Naudinga žinoti, kad nuo 2018 metų lapkričio 1 d. įsigaliojo naujas Lietuvos policijos generalinio komisaro įsakymas dėl F3 kategorijos civilinių pirotechnikos priemonių platinimo ir draudimo. Buvo atsižvelgta į padidėjusį sužalotų asmenų skaičių Lietuvoje, taip pat į pastaruoju metu atsiradusių potencialių grėsmių žmonių sveikatai ir gyvybei, o taip pat aplinkai, visuomenės saugumui ir viešajai tvarkai.

Policijos generalinio komisaro įsakyme yra nustatyta, kad fiziniams ir juridiniams asmenims, ir kitoms organizacijoms ar jų padaliniams yra draudžiama platinti ir naudoti F3 kategorijos civilinės pirotechnikos priemones skirtas garso efektui sukurti (kitaip tariant – petardas, bet galimi kiti tokių pirotechnikos gaminių pavadinimai – sprogtukai, sprogalai, pyškalai). Šis draudimas netaikomas licencijų turėtojams ir pirotechnikams.

Įstatymai apie pirotechniką

Pabrėžtina, kad Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 483 straipsnis numato, jog civilinių pirotechnikos priemonių įsigijimo arba naudojimo tvarkos pažeidimas užtraukia įspėjimą arba nuo keturiolikos iki trisdešimties eurų baudą. Jeigu aukščiau minėtas nusižengimas bus padarytas pakartotinai – tokių atveju, toks veiksmas užtraukia baudą nuo trisdešimties iki šešiasdešimties eurų, taip pat reikia atkreipti dėmesį, kad civilinės pirotechnikos priemonės gali būti konfiskuotos.

Reikia žinoti, kad už administracinių nusižengimų kodekso 483 straipsnyje numatytus administracinius nusižengimus, padarytus viešojoje erdvėje vykstančiame renginyje, gali būti skiriamas draudimas lankytis viešose erdvėse vykstančiuose renginiuose nuo vienerių iki dvejų metų.


Perskaitykite pirotechnikos gaminio instrukciją


Rekomenduojama atkreipti dėmesį į tai, kad ant kiekvienos pirotechnikos priemonės turėtų būti atspausdinta pirotechnikos priemonės naudojimo instrukcija. Prieš pirotechnikos priemonių naudojimą būtinai perskaitykite pirotechnikos gaminio instrukciją ir būtinai ja vadovaukitės. Jokių būdų nenaudokite pirotechnikos priemonių būdami neblaivūs. Taip pat tėvai turėtų žinoti ir niekada nepamiršti, kad vaikams pavojinga naudoti pirotechnikos priemones be tėvų priežiūros. Tikriausiai dauguma žmonių perskaitę šį straipsnį pasakys, kad nieko naujo (arba ypatingo) nesužinojo, tačiau dažniausiai būtent dėl to, kad žmonės nesilaiko visiems žinomų taisyklių – anksčiau ar vėliau atsiranda skirtingo masto ir lygmens problemų. Taigi visiems nuoširdžiai rekomenduojame atsižvelgti į šiame straipsnyje išdėstytas taisykles ir nepamiršti jų laikytis.