Lankytojams duris atvėrė paroda „Nykstantis medinis Vilnius“

2006 M12 6 | Kita


Lankytojams duris atvėrė paroda „Nykstantis medinis Vilnius“

Vakar Vilniaus mokytojų namų galerijoje „Koridorius“ atidaryta fotografo Andriaus Surgailio dvejų metų fotografijos studijų paroda „Nykstantis medinis Vilnius“, kurios metu pristatytas ir leidyklos „Versus aureus“ išleistas albumas „Medinis Vilnius“.
 
Prireikė dviejų metų
Vilniaus dailės akademijos Fotografijos ir medijos meno katedros dėstytojas Andrius Surgailis fotografuoti medinį Vilniaus architektūros paveldą pradėjo dar 2005 m. Autorius išsikėlė užduotį atsakyti į du esminius klausimus: koks ir kodėl? Ieškant atsakymų gimė daugiau nei 1 000 nuotraukų, kurios pristato ne tik Vilniaus mikrorajonuose išlikusią XIX a. pab. – XX a. pr. medinę architektūrą, bet ir skatina susimąstyti, kodėl ji tapo nematoma bei nevertinama. Jo teigimu, šis projektas gali būti laikomas pirmuoju žingsniu į bendrą Vilniaus miesto medinio paveldo išsaugojimą.
 
Albumo „Medinis Vilnius“ autorius pasakoja augęs tarp „blokų“, todėl nuo mažens jaučia ilgesingą simpatiją medžiui. Pagarbi meilė kultūros paveldui buvo įskiepyta gabių M. K. Čiurlionio menų gimnazijos pedagogų. A. Surgailis kreipiasi į šių laikų mokytojus ir skatina aktyviau ugdyti moksleivių kultūrinį sąmoningumą. Tačiau viso to pradžia autorius vis tik laiko savo vaikystę, kuomet mama, atlydėjusi autorių ir į šio albumo pristatymą, sudomino vedžiodama po Vilniaus apylinkes.
 
„Aš esu nepataisomas optimistas, ir nors kai kuriose mano fotografijose medinis Vilnius atrodo nykstantis, turime suvokti, kad gyvenimas nestovi vietoje, aplinka keičiasi ir savaime aišku, kad ji visada tokia būti negalėtų. Šis projektas, tai tik noras atkreipti dėmesį į tai, kas dar išlikę. Kai kurie „medinukai“ su jų drožybos elementais nusipelnė būti įvardijami šedevrais. Nors mano nuotraukose matyti savotiška lietuviško lyrinio fotografo pajauta, įamžintų medinių namų skaičius bei dar daugelis, kurie dar liko neužfiksuoti, suteikia pagrindo optimizmui “, − teigė A. Surgailis.
 
Albumas „Medinis Vilnius“ supažindina su daugiau nei 200 Vilniuje išlikusių medinių pastatų tokių, kokie jie yra šiandien, XXI a. pradžioje. Švelnūs rudos ir žalsvos spalvos tonai bei pustoniai perteikia prigimtinę medžio šilumą, o leidinio pradžioje spausdinamas Laimos Laučkaitės straipsnis atkreipia skaitytojo dėmesį į istorinę medinių pastatų svarbą.

Svarbu išsaugoti
Albumo leidėjų bei parodos organizatorių teigimu, šiuo projektu siekiama žadinti visuomenės savimonę. Medis – viena iš trapiausių statybinių medžiagų, todėl neprižiūrimi pastatai yra skaudžiai veikiami erozijos. Daugumoje fotografuotų namų gyvena skurdūs bei asocialūs žmonės, neturintys nei noro, nei pajamų rūpintis autentiško eksterjero išlaikymu. Dar didesnę grėsmę mediniam palikimui kelia pasiturintys lietuviai.
 
Per remontus neatpažįstamai pakeisti pastatai tampa pilka plastikinių langų bei dailylenčių mase. 2004 m. Vilniaus Savivaldybė pradėjo medinės Vilniaus architektūros paveldo apsaugos programą. Ji teikia vilčių, kad gražiausi pavyzdžiai bus išsaugoti, vis dėlto, autoriaus nuomone, tai tik pirmas žingsnis. Palikimo svarbą turi suprasti ne tik valstybinės institucijos, bet, pirmiausia, Lietuvos žmonės. Todėl albumo išleidimą parėmęs Kultūros paveldo departamentas skatina atkreipti dėmesį į senajai architektūrai urbanizacijos daromą žalą. Albumo pristatyme bei parodos atidaryme dalyvavęs Kultūros ir meno skyriaus vedėjas Vytautas Toleikis teigė, kad šio projekto autorių bei visų prie jo prisidėjusių įnašas atskleidžia šilumą ir meilę Vilniaus praeičiai, kurią puoselėja sostinės gyventojai.  
 
Dialogas su jaunąja karta
A. Surgailio teigimu, „siekiant sudominti tėvus, reikia kalbėti su vaikais“. Šiuo tikslu leidykla „Versus aureus“ kartu su „Vaikų ir jaunimo meno galerija“ nusprendė sostinės moksleiviams surengti konkursą „Nykstantis medinis Vilnius“. Geriausių darbų autoriai bus apdovanoti vertingais leidyklos įsteigtais prizais, o jų kūriniai pristatyti spalio 25 d. 17 val. „Vaikų ir jaunimo meno galerijoje“ kartu su Vilniaus mokytojų namų bei „Vaikų ir jaunimo meno galerijos“ organizuojama A. Surgailio paroda „Nykstantis medinis Vilnius“. Mokiniai buvo kviečiami fotografo pramintais senamiesčio takais ir skatinami patys pabandyti įamžinti medinį Vilnių. Pasak renginio organizatorių, jų darbai jau atkeliauja ir nuo spalio 25 d. profesionalaus fotografo darbus bus galima palyginti su Vilniaus moksleivių improvizacijomis medinio Vilniaus tema.

Didžiuojasi leidiniu
Leidyklos „Versus aureus“ direktorius Artūras Mickevičius džiaugėsi, kad paroda ir albumo pristatymas sudomino didelį žmonių ratą. „Aš džiaugiuosi, kad iš daugelio leidyklų, albumo išleidimas buvo patikėtas būtent mūsų, palyginti jaunai komandai ir, kad ši autorių subrandinta idėja įgavo kūnišką pavidalą būtent mūsų leidykloje. Tas Vilnius, kurį mes matome albume tikrai nustebino. Visi iki tol žinojome, kad jis toks yra, tačiau neįsivaizdavome koks. Fotografijose medinis Vilnius vaizduojamas be pompastikos, netaikant jokių modernių fotografijos bei leidybos technologijų, toks koks jis yra. Per šį albumą galima pasiekti tuos, kurie ateityje rūpinsis šiuo palikimu. Tai mūsų paveldas. Leidykla gavo šiltą medžiagą, šiltai su ja ir elgėsi“, − teigė A. Mickevičius.
 
Albumas „Medinis Vilnius“ jau pasirodė knygynuose, paroda veiks iki lapkričio 25 d., o fotografas teigia ir toliau fotografuosiąs medinį paveldą.
 
Tomas Lapinskas