Naujos evakuacinių sistemų normos ES

2015 M05 11 | Kita

Naujos evakuacinių sistemų normos ES

Naujus evakuacinių sistemų reikalavimus parodos „Resta“ metu pristatė UAB „Gretsch – Unitas Baltic“. Ši tema sulaukė didelio projektuotojų ir architektų susidomėjimo, todėl apie tai prakalbome ir vėl.

Evakuacinės sistemos Europoje

Norint išvengti pavojaus visuomeniniuose pastatuose esančių žmonių gyvybei turi būti privalomai taikomos evakuacinės sistemos. Kilus gaisrui ar panikos atveju išėjimai iš pastatų turi užtikrinti saugią visų žmonių evakuaciją. Siekiant išvengti įvairių evakuacinių sistemų montavimo klaidų, būtina laikytis naujų, visoje Europoje veikiančių normų. Šiuo metu priimti nauji Lietuvoje galiojantys standartai: LST EN 179:2000/A1+AC:2002-2002.10.15, LST EN 1125:2000/A1:2003-2003.04.02, LTS EN 1125:2000/AC:2003-2003.04.02

Avariniam ir evakuaciniam išėjimams keliami skirtingi reikalavimai, todėl ir nustatytos normos – skirtingos. Avarinio išėjimo užraktai testuojami taikant EN 179 normą, evakuacinio – taikant EN 1125 normą.

EN 179 norma

Avarinių išėjimų užraktai, atitinkantys EN 179 normą, naudojami pastatuose, kuriuose nėra pašalinių asmenų judėjimo ir kuriuose esantys žmonės supažindinti su avarinio išėjimo durų veikimo principu.

EN 179 norma numato specialias rankenų formas: A – rankena, B – spaudimo plokštelė. EN 179 norma dabar draudžia montuoti ankstesnes įprastas rankenas. Avarinio išėjimo užrakto rankenos laisvasis galas turi būti nukreiptas į durų plokštumą tam, kad būtų išvengta atsitiktinio užsikabinimo už praeivių rūbų.

Pagal EN 179 normą nulenkus rankeną durys turi atsidaryti lengvai, be jokio pasipriešinimo. Tie patys reikalavimai galioja ir dvivėrėms durims. Privalomas rankenos patvarumo bandymas: aktyvioje varčioje – 200 000 ciklų, pasyvioje varčioje – 100 000 ciklų. Vandalizmo testo metu rankena laužiama 10 sekundžių 1000 N jėga.

EN 1125 norma

Evakuacinio išėjimo užraktai, atitinkantys EN 1125 normą, naudojami visuomeniniuose pastatuose, kuriuose yra daug žmonių, nežinančių evakuacinių durų veikimo principo, ir vyksta nuolatinis judėjimas.

Pagal naujus reikalavimus leistinos rankenų formos: A – su nulenkiamu strypu ir B – su spaudžiamu strypu. Atliekant specialius bandymus be spaudimo ir su spaudimu, durys turi pačios atsidaryti (naudojant 80 N ir atitinkamai 220 N jėgą), tie patys reikalavimai taikomi ir dvivėrėms durų sistemoms. Privalomas rankenos patvarumo bandymas: aktyvioje varčioje – 200 000 ciklų, pasyvioje varčioje – 100 000 ciklų. Vandalizmo testo metu rankena laužiama 10 sekundžių 1000 N jėga visomis keturiomis kryptimis.

Sistema privalo būti suderinta

Naujos evakuacinės sistemos, pagal EN 179 ir EN 1125 nustatytas normas montuojamose duryse, leidžia naudoti tik tarpusavyje suderintas detales: spynas, uždarymo plokšteles, varžtus, rankenos fiksavimokaiščius, rankenas, blokatorius, strypą bei grindinę įvorę.

Atlikus bandymus, furnitūra pažymima specialiu „Ü“ ženklu. Montavimo instrukcijoje nurodomos galimos elementų kombinacijos ir aprašomas jų naudojimas. Duomenys ant pakuotės, užsakymo patvirtinime ir tiekimo važtaraštyje taip pat turi sutapti. Ant spynos matomoje vietoje privalomas CE charakteristikos ženklas.

Pagal EN 179 reikalavimus už pagamintų užraktų sertifikavimą ir žymėjimą visada yra atsakingas gamintojas. Tiekėjai (prekybininkai ir gamintojai) atsako už sertifikuotų sistemų komplektaciją ir tiekimą vartotojui. Pasirašydami sutartis, tiekėjas įsipareigoja laikytis naujų reikalavimų, o vartotojas – montuoti tik sertifikuotasevakuacines sistemas.

EN 179 ir EN 1125 norma numato tokius maksimalius leistinus durų gabaritus: vienvėrėms durims – 1 300 mm plotis ir 2 500 mm aukštis, dvivėrėms durims – 2 600 mm plotis ir 2 500 mm aukštis. Maksimalus durų svoris – 200 kg. Išskirtiniais atvejais evakuacines sistemas galima montuoti ir sunkesnėse duryse, naudojant papildomą įrangą.

Statinių projektuose, pateikiamuose konkursams, galima numatyti nestandartinių dydžių evakuacines duris, tačiau užsakovui ir komisijai privaloma pateikti nuorodą į ES rekomenduojamas normas.

CE ženklinimas

CE etiketė yra privaloma kiekvienam gaminiui. Joje turi būti nurodyti sertifikavimo centro numeris, sertifikatonumeris, normos ir priėmimo data, naudojimo kategorija, ilgaamžiškumas, durų masė, priešgaisrinė-dūminė klasė, gamintojas bei jo adresas, pagaminimo metai, atidarymo tipas, rankenos laikomosios dalies atstumo nuo durų kategorija, saugumo įsilaužimo atveju klasė, atsparumas korozijai, saugumo klasė, CE raidės.

Spynoje taip pat privalu nurodyti sutartinį evakuacinių durų ženklą – P, evakuacinių durų apkaustų montavimo pusę, gamintojo ženklą, DIN normų atitikimą, CE charakteristiką ir klasifikaciją, prekės kodą bei funkciją, gamybos kontrolės ženklą ir pagaminimo metus.

Furnitūros charakteristikose turi būti nurodomas gamybos kontrolės ženklas ant pakuotės arba lydraščio, gamintojo ženklas (rankenų ir fiksavimokaiščių), montavimo padėtis (išorė – vidus) ant dvigubo rankenos štifto, DIN 18273 FS, DO numeris bei CE charakteristikos ant apkaustų. Nuoroda dėl EN 179, EN 1125 normų atitikimo pateikiama pridedamoje montavimo instrukcijoje.

Praktika ir realybė

Dar visai neseniai pirmiausia būdavo pasirūpinama priešgaisrine sauga ir tik po to išplečiamos evakuacinės funkcijos. Durims visų pirma buvo keliami priešgaisriniai reikalavimai, o tik po to evakuaciniai.

Įstojus į ES, privalu laikytis naujų normų, kuriose teigiama, kad evakuacinių išėjimų planavimas – toks pat svarbus, kaip ir priešgaisrinių durų, todėl būtina tai numatyti ir suderinti iš anksto. Durys turi būti komplektuojamos tiktai su sertifikuotomisevakuacinėmis sistemomis. Į tai reikia atsižvelgti planuojant bei priimant naudoti statybos objektus. Naujos evakuacinių sistemų normos sąlygoja naujus prioritetus: lengvą evakuacinių durų priežiūrą, atsparumą gaisrui ir dūmams, įsilaužimui.