Naujasis „Hansabanko“ pastatas − orus visuomenės tarnas

2007 M03 23 | Kita

Naujasis „Hansabanko“ pastatas − orus visuomenės tarnas

Kovo 21 d. „Reval Hotel Lietuva“ surengtos spaudos konferencijos metu pristatytas galutinis naujojo „Hansabanko“ administracinio pastato, iškilsiančio dešiniajame Neries krante, projektas bei planuojama statybų eiga. Renginyje dalyvavo „Hansabanko“ valdybos pirmininkas Giedrius Dusevičius, architektai Audrius Ambrasas, Algirdas Kaušpėdas bei UAB „Contestus“ direktorius Giedrius Ivaška.
 
„Hansabanko“ valdybos pirmininko G. Dusevičiaus teigimu, sprendimas dėl naujo pastato statybos buvo natūralus ir dėsningas, nes buvo akivaizdus tiek klientų, tiek darbuotojų poreikis – klientų, darbuotojų ir visuomenės poreikiai taip pat įtakojo ir paties projekto vystymą. „Ieškant sprendimo, tapo akivaizdu, jog Vilniuje reikia dar daug modernių pastatų, kurie atitiktų visuomenės ir verslo poreikius“, − sakė G. Dusevičius.
 
Išskirtinis dėmesys aplinkai
„Hansabanko“ administracinis pastatas bus statomas dešiniojoje Neries pusėje – Konstitucijos pr. 20, netoli viešbučio „Reval Hotel Lietuva“ – jis stovės trikampyje, kur susilieja Neries slėnio parkas su Konstitucijos prospektu. Pasak architekto A. Ambraso, kuriant pastatą buvo stengtasi paryškinti vietos, o ne pastato unikalumą: „jis maksimaliai integruotas į aplinką, bet kartu ir kuriantis naują, geresnę erdvę. Tai visų pirma „gerasis“ pastatas, kviečiantis užeiti.“
 
Naujasis „Hansabanko“ administracinis pastatas bus statomas 12, 4 tūkst. m² ploto sklype. Naujojo pastato aukštis bus 59,5 m, jis bus kiek žemesnis už šalia esantį viešbučio „Reval Hotel Lietuva“ pastatą.
 
Pastato plotas bus apie 23,7 tūkst. m². Dar apie 19,4 tūkst. m² bus skirta automobilių statymui – iš viso planuojama įrengti beveik 600 vietų automobiliams.
 
Naujojo administracinio pastato kompleksą sudarys vertikalus 16 aukštų korpusas, susidedantis iš dviejų atskirų pastatų, tarpusavyje sujungtų skaidriu atriumu, 4 aukštų korpusas šalia Konstitucijos prospekto ir žemesnioji pastato dalis, atsukta į Neries upę, ant kurio stogo bus įrengta terasa. Pagrindinė pastato ašis − pėsčiųjų pasažas, tarsi pratęsiantis senosios Ukmergės gatvės trasą. Žemesnioji pastato dalis iš vienos pusės baigia formuoti krantinės užstatymą, o iš kitos pusės įsijungia į Konstitucijos prospektą.
 
 
Architektų teigimu, naujasis pastatas paįvairins Neries krantinės siluetą ir pratęs naujojo miesto centro dešiniajame Neries krante formavimą. Šiuo pastatu bus pristatomas ir naujasis Vilnius, modernus Vidurio ir Rytų Europos miestas, todėl daug dėmesio buvo skiriama, kad banko ir visuomenės lūkesčiai sutaptų.
 
Dominuojantis ar prisitaikantis?
Pasak architekto - konsultanto A. Kaušpėdo, „žemutinė pastato dalis meistriškai atkartoja Neries šlaito linijas, tokiu būdu pastatas puikiai „pririšamas“ prie vietos. Vertikalaus tūrio suskaidymas į dvi dalis, perskirtas stiklo erdve, suformuoja gyvą pastato charakterį. Fasadams naudojamos medžiagos – nerūdijantis plienas, medis, stiklas harmoningai dera ir kokybiškai išreiškia verslo administracinio pastato įvaizdį. Bendras interjero įspūdis – demokratiškas, šviesus, atviras, orientuotas į miestą.“
 
A Kaušpėdo teigimu, tai ypatinga vieta. „Ši vieta verta Vilniaus miesto rotušės, todėl nenuostabu, kad projektavimo metu mūsų nė trumpam neapleido atsakomybės jausmas“. Anot architekto, konkurso rezultatai parodė, kad išryškėjo dvi labai skirtingos pastato vizijos. „Vienas jų sakė, kad aš esu lyderis, visiškai savimi patenkintas, absoliutus kubas. Tuo tarpu kitas projektas sakė – aš esu tarnas, aš prisitaikau prie to audinio, kuris jau yra susiklostęs šioje vietoje ir bandau pritapti. Čia ir iškilo dilema: kurį iš šių požiūrių pasirinkti? Tai buvo palikta spręsti banko atstovams: ar norima pademonstruoti savo svarumą, ar parodyti, kad bankas tarnauja visuomenei, ieško dialogo ir nori minkšto bei pozityvaus santykio“, − dėstė A. Kaušpėdas. Jo teigimu, beieškant priimtiniausios pastato koncepcijos architektams teko atsakyti į šiuos klausimus. „Ir galų gale suvokta, kad tikrasis lyderis ir yra visuomenės tarnas, kad tikroji lyderystė ir yra orus, demokratiškas santykis, o ne šaltas ir savim patenkintas išsišokėlis“, − tvirtino architektas.  
 
 
Anot architekto-konsultanto pirminis A. Ambrazo projektas buvo pernelyg komplikuotas, jame trūko ramybės bei paprastumo. Tačiau projektuotojų grupę reiktų pagirti už įsiklausymą. „Šis projektas, tikrąja to žodžio prasme, buvo vystomas ir būtent todėl  pastatas taps unikaliu. Tokio statinio nėra visame Pabaltijyje ir vargu ar greitai kas nors panašaus iškils Vilniuje“, − įsitikinęs A. Kaušpėdas.
 
Pastatas – atviras visuomenei
„Hansabanko“ valdybos pirmininko G. Dusevičiaus teigimu, miesto savivaldybės atstovai projekto autoriams kėlė reikalavimą, kad naujasis banko pastatas atitiktų ne tik darbuotojų bei klientų lūkesčius, bet ir būtų atviras visuomenei – profesionalios architektų komandos kūrybinių pastangų dėka, projekte šis tikslas įgyvendintas. Tiek pastato išorėje, tiek viduje bus daug erdvių, kuriomis galės naudotis ne tik kaimyninių įstaigų darbuotojai ar šalia gyvenantys kaimynai, bet ir visi vilniečiai ar miesto svečiai.
 
Visuomenei bus atvira ant žemesniosios pastato dalies įrengta apželdinta terasa, nuo kurios atsivers puikūs vaizdai į upę. Daug viešų erdvių numatoma ir pastato viduje. Cokoliniame aukšte planuojama įrengti ne tik banko padalinį, bet ir kavinę, auditoriją, skaityklą, erdvę įvairiems projektams.
 
Visos finansinės paslaugos vienoje vietoje
Naujajame pastate įsikurs ne tik „Hansabankas”, bet ir dukterinės bendrovės − „Hansa lizingas“, „Hansa gyvybės draudimas“, „Hansa investicijų valdymas“, „Baltijos autolizingas“, „Hansa draudimo brokeris“ ir „Hansa valda”. Todėl klientui bus sukurta galimybė gauti visas finansines paslaugas vienoje vietoje – moderniame finansinių paslaugų centre.
 
Naujame pastate klientų patogumui taip pat bus įrengta naktinio aptarnavimo zona, patogios aptarnavimo ir laukimo zonos (pvz., interneto ryšys), kavinė su vaizdu į upę, 4 aukštų požeminė automobilių stovėjimo aikštelė, dviračių laikymo zona. Be to, bus atsižvelgta ir į žmones su negalia − pastatas bus pritaikytas ir jų poreikiams.
 
 
Suderinti architektūriniai bei techniniai sprendimai
Pasak UAB „Contestus“ direktoriaus G. Ivaškos, statyboms bus keliami itin aukšti kokybės reikalavimai, kadangi bus statomas išskirtinis projektas išskirtinėje vietoje.
 
G. Ivaškos teigimu, bendravimas tarp užsakovų, projektavimo grupės ir būsimų projekto valdytojų prasidėjo gan anksti. „Pirmoji mūsų užduotis buvo išversti architekto kalbą į užsakovo kalbą ir atvirkščiai. Antroji − pastato statybų organizavimas. Todėl projektavimo metu labai glaudžiai dirbome. Tarėmės, derinome architektūrinius bei techninius sprendimus, kad nenutiktų taip kaip jau yra buvę keletą kartų, kad pastatas suprojektuotas, tačiau įgyvendinti projekto niekas nesiima“, − teigė UAB „Contestus“ direktorius.
 
Pastato statybos bus pradėtos šių metų vasarą, pasibaigus šiuo metu vykstančiam viešam statybos darbų rangovo konkursui ir atsirinkus statybų partnerį. Planuojama, kad naujasis „Hansabanko“ pastatas duris atvers 2009 m.
 
Tomas Lapinskas