Kūrybiniai žaidimai – puiki alternatyva atitraukti vaikus nuo kompiuterių

2022 M06 16 | Kita

Vaikai ir technologijos

Pandemijos metu daugelis vaikų prie ekranų praleido daugiau laiko nei įprasta. Tai suprantama – dalis tėvų turėjo ne tik dirbti iš namų, bet ir kartu prižiūrėti vaikus. Daugelis šeimų rinkosi kompiuterio pagalbą užimti vaikus šiuo sunkiu laikotarpiu. Kaip sugrįžti prie saikingo išmaniųjų technologijų vartojimo? Siūlome ieškoti vaikų laisvalaikio alternatyvų. Viena iš jų – įvairūs kūrybiniai žaidimai.

Kas yra kūrybiniai žaidimai?

Tai žaidimai, kurie į jūsų namus atkeliauja neužbaigti. Kūrybiniuose rinkiniuose galite rasti visas reikiamas medžiagas ir instrukcijas, kaip iš jų pagaminti vaiko vaizduotę lavinantį žaislą ar dekoraciją. Kūrybiniai žaidimai skatina piešti, spalvinti, lipdyti, karpyti, klijuoti. Taigi, supažindina vaiką su skirtingomis kūrybinėmis veiklomis ir taip prisideda prie įvairiapusiško smulkiosios motorikos įgūdžių lavinimo.

Kitas svarbus aspektas – kūrybiniai žaidimai palieka vietos vaiko vaizduotei. Nors juose ir būna konkrečių nurodymų, tačiau nemažai detalių lieka atviros vaiko pasirinkimams ir saviraiškai. Didžiąją dalimi kūrybiniai žaidimai reikalauja tėvų pagalbos. Taigi, tai yra puiki proga pasidžiaugti kokybišku laiku kartu su vaiku ir sustiprinti tarpusavio ryšį.

Kūrybinių žaidimų nauda

Kūrybiniai žaidimai ne tik smagūs, bet ir naudingi. Net paprasčiausios veiklos, tokios kaip smulkesnių detalių piešimas, spalvinimas ar karpymas, ženkliai prisideda prie smulkiosios motorikos ir koordinacijos lavinimo. Taigi, žaisdamas vaikas stiprina įgūdžius, kurie vėliau praverčia kasdienėje veikloje. Pavyzdžiui, bandant užsirišti batų raištelius.

Kūrybiniai žaidimai taip pat dažnai skatina įvairius pažintinius gebėjimus: sudomina vaikus raidėmis, skaičiais, formomis, gyvūnų ir augalų pavadinimais. Kalbėdami apie tai, ką kuria, vaikai palengva plečia savo žodyną. Tokie žaidimai taip pat supažindina vaikus su matematika – juk tenka matuoti, skaičiuoti, lyginti ir ieškoti atitikmenų.

Vienas didžiausių kūrybinių rinkinių privalumų yra pasididžiavimo savimi jausmas vaikui, kuris pats ar su tėvų pagalba užbaigia darbą. Taip vaikas gali ne tik žaisti su savo paties pagamintu žaislu, bet ir džiaugtis savo pasiekimu. Kūrybinis darbas taip pat padeda vaikams išmokti vertinti ne tik rezultatą, bet ir procesą – tyrinėjimą, problemų sprendimą, atradimo jausmą.

Kaip išsirinkti?

Visų pirma svarbu atkreipti dėmesį į kūrybinio rinkinio amžiaus kategoriją. Pasirinkę per lengvą ar per sudėtingą žaidimą galite iš vaiko atimti tiek malonumą, tiek naudą. Atradę tinkamą amžiaus kategoriją, rinkitės pagal vaiko pomėgius. Jei jūsų mažasis mėgsta piešti, ieškokite rinkinių, kurie skatins jį tą daryti dar dažniau ir atidžiau. Pavyzdžiui, spalvinti vis smulkesnes detales, naudojantis skaičiais ir panašiai. Jei vaikas mėgsta plastiliną – rinkitės kūrybinius darbelius, į kurių sudėtį įeina molis ar panašios lipdymui tinkamos medžiagos.

Kaip sudominti vaiką?

Ką daryti jei vaikas nenori iškeisti kompiuterio į kūrybą? Ieškokite rinkinio, kuriam būtų beveik neįmanoma atsispirti. Rinkitės tokius kūrybinius žaidimus, kurie turėtų aiškų ir patrauklų rezultatą, kuriuo galėsite sudominti savo vaiką. Pavyzdžiui, tai galėtų būti galimybė iš karoliukų pasigaminti papuošalą – pakabuką ar apyrankę. O gal pačiam nuspalvinti marškinėlius ar kuprinę. Didžioji dalis vaikų yra lengvai sudominami lipdukais, laikinomis tatuiruotėmis ir veido dažais. Jei jūsų vaikas sunkiau įsitraukia į kūrybinę veiklą, ieškote rinkinių papildytų tokiomis spalvingomis ir puošniomis detalėmis.

Laimėti laisvalaikio kovą prieš išmaniąsias technologijas nėra taip sudėtinga kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Pasiūlę vaikui kurti jūsų draugijoje, netrukus sulauksite susidomėjimo ir iniciatyvos. Laikas, kurį vaikas praleis kartu su jumis ir kūrybiniais žaidimais taps ne tik maloniais atsiminimais, bet ir naujomis savaitgalio ar lietingų vakarų tradicijomis.