Įmonės steigimas ar pirkimas: pliusai ir minusai

2016 M02 19 | Teisės garantas

Įmonės steigimas ar pirkimas: pliusai ir minusai

Įmonės steigimas ar pirkimas

Daugiau nei trečdalis Lietuvos gyventojų sutinka, kad pradėti verslą Lietuvoje yra geras sprendimas. Tam suteikiamos patrauklios sąlygos, galima atrasti užtektinai informacijos, juolab, yra nemažai įmonių, kurios padeda įsteigti įmonę. Visgi, statistika rodo, kad lietuviai vis dažniau vietoj savo verslo steigimo renkasi galimybę pirkti verslą arba bent jau dalį akcijų. Kas lemia tokį pasirinkimą?

Steigimas reikalauja daug laiko. Tai viena iš priežasčių, kodėl įmonės pirkimas yra populiaresnis. Tačiau dažniausiai žmonės nevienodai suvokia, kiek yra daug laiko. Įprastai įmonės steigimas užtrunka nuo 7 iki 10-ies dienų (įmonę steigiant per notarą): dokumentų tvarkymas, pavadinimo galvojimas, banko sąskaitos atsidarymas, notaro patvirtinimas ir kt. Daugelį procesų šiuo metu galima atlikti internetu, tad laiko taupymas neturėtų būti viena iš priežasčių pirkti, o ne steigti įmonė.

Įmonės pirkimo – pardavimo procesas yra labai greitas. Po dokumentų pasirašymo jau kitą dieną naujas įmonės vadovas gali priimti sprendimus. Dokumentų tvarkymas reikalauja minimalių išlaidų ir dažniausiai už jas sumoka viena iš pusių (pagal susitarimą).

Licencijos, leidimai, PVM kodas – viena iš dažnesnių priežasčių, kodėl žmonės renkasi pirkimą, o ne steigimą, nes pasirinkus juristų teikiamą UAB pardavimo su visais veiklai reikalingais leidimais paslaugą sutaupo daug laiko. Nemažai žmonių tiesiog neturi galimybių susitvarkyti patys visų leidimų arba tiesiog tam neturi nei laiko nei kantrybės, nes biurokratinis aparatas Lietuvoje yra gan stipriai išsikerojęs. Internete galima rasti visą reikalingą informaciją.

Rizika. Tiesa, kuomet asmuo pats steigia įmonę – jis viską daro pats nuo pradžių, taigi tiksliai žino visas smulkmenas ir geriausiai įsivaizduoja verslo riziką. Pirkdamas asmuo negali būti tikras, kad gaus tai, kas buvo reprezentuojama įmonės paravimo metu. Tiesiog įsigyti įmonę siūlome iš to asmens, kuriuo tikrai visapusiškai pasitikite, arba naujas įmones steigiančių juridinių paslaugų įmonių. Pirkdami rizikuojate net daugiau nei besistengdami patys įsteigti savo įmonę.

Labai svarbu skirti kuo daugiau laiko įmonės analizavimui. Tokiu atveju galima užsitikrinti, kad gausite kokybišką, tvarkingai paruoštą įmonę.

Labai daug informacijos – mažai suvokimo. Daugeliui žmonių įmonės steigimas atrodo tikras „kosmosas“. Reikia apgalvoti tiek daug smulkmenų, nueiti į tiek daug vietų, patikrinti tiek daug dokumentų... Kadangi viskas atrodo labai painiai – pirkimas atrodo kur kas paprastesnis sprendimas. Tiesiog išsirenkate įmonę, susimokate už ją, pasirašote dokumentus ir viskas.

Sava įsteigta – mielesnė? Kol vieni žmonės labai vertina verslo pirkimo galimybes, kiti tikina, kad tai, jog visas smulkmenas reikėjo įgyvendinti pačiam ir tai, kad įvairūs popieriai kartais trukdė miegoti – verslą padarė kur kas mielesniu. Paprasčiausiai, steigiant verslą net ir tokia smulkmena, kaip pavadinimas, pasirenkama neatsitiktinai, taigi tokie aspektai įmonę padaro dar mielesne.

Kaip išdrįsti įsteigti įmonę?

Daugelis tiki, kad įmonės pirkimas yra kur kas paprastesnis nei kad steigimas. Tikrai ne. Tai vienodai svarbus sprendimas, kurio metu ant savo pečių turėsite nuosavą verslą, kurį puoselėti turėsite. Kol vieni baiminasi, tuo tarpu kiti drąsiai priima sprendimą įgyvendinti savo svajones. Kaip užsitikrinti, kad verslo pradžia bus sėkminga?

Kuo daugiau skaitykite ir susirinkite visą informaciją, kad būtumėte pasiruošęs bet kokioms situacijoms.

Suvokite savo riziką. Puiku tai, kad turėdamas savo UAB rizikuojate tik jos turtu, tačiau ne savo asmeniniu.

Suraskite žmonių, kurie jus palaiko.

Atraskite nišą, kuri tikrai būtų veiksminga. Į tas pačias veiklas galima pasižiūrėti visai kitu kampu. Svarbiausia, kad visuomenei reikėtų to, ką Jūs siūlote.

Nesvarbu ar pasirinksite įmonės steigimą, ar pirkimą – realiai įvertinkite savo galimybes.