Lodžijų įrengimo taisyklės

Lodžijos (dengto balkono) prijungimas prie bendros erdvės – šiandien yra vienas populiariausių mažų butų perplanavimo „triukų“. Ir tuo pat metu – vienas sudėtingiausių ir atsakingiausių: kai svarbus kiekvienas kvadratinis metras, bet kokia galimybė padidinti gyvenamąjį plotą tampa aukso vertės ir nepasinaudoti ja tiesiog nuodėmė. Tačiau paverčiant lodžiją kambario ar virtuvės dalimi, svarbu prisiminti tai, kad jūsų veiksmai gali atsiliepti visų daugiabučio gyventojų komfortui ir gerovei.

Gyvenamosios erdvės praplatinimą lodžijos sąskaita reiktų pradėti nuo profesionalaus architekto arba inžinieriaus vizito, kurie sudarys reikiamų darbų projektą ir atliks visus reikiamus skaičiavimus, o taip pat paruoš dokumentus, reikalingus derinant būsimus darbus.

Pirmame etape būtina kruopščiai ištirti lodžijos, kuri gali būti pastatyta iš plytų ar gelžbetonio, atitvarą. Kaip taisyklė, po juo yra ertmė nutekėjimui, kurią reikia uždengti plytomis, o visas mažas ertmes užcementuoti arba kitaip užsandarinti.

Kitas darbų etapas – langų blokų montavimas. Lodžijų, kurioms skirta tapti gyvenamojo kambario dalimi, stiklinimui specialistai rekomenduoja naudoti tuščiavidurį PVC profilį su plonomis pertvarėlėmis. Jis atsparus dėvėjimuisi, ugniai, nepraleidžia elektros srovės bei efektyviai saugo šilumą. Šiandien rinkoje apstu tokių profilių sistemų, taigi užsakovui tenka tik apsispręsti dėl kainos bei rėmo pločio, uždarų dalių bei sąvarų kiekio ir pastarųjų atvėrimo būdo. Kalbant apie pačią stiklo paketo rūšį, reikia pastebėti, kad dauguma dizainerių pasisako už dviejų kamerų – jis žymiai padidins praplatinto kambario šilumą ir garso izoliaciją.

Pabaigus išorinės sienos darbus galima pradėti demontuoti langą, balkono duris bei platinti besiformuojančią ertmę. Prisiminkite tai, kad stambiaplokščiuose namuose išorinės sienos pastatytos iš pakabinamųjų gelžbetonio plokščių, kuriose galima nupjauti tik prie lango esančią dalį, ir tik su sąlyga, kad nebus pažeista darbinė armatūra. Plytinių namų gyventojams pasisekė labiau: išorinė siena gali būti nešančioji (tuomet po buvusiu langu likusio fragmentą galima nesunkiai atsikratyti) arba ne (tuomet erdvę galima praplatinti šoninių tarpusienių sąskaita).

Kuomet patys nešvariausi ir daugiausiai vargo reikalaujantys darbai lieka praeityje, tenka imtis lodžijos apšiltinimo. Nesuklysime teigdami, jog tai pats atsakingiausias etapas, reikalaujantis maksimalaus kruopštumo. Praktiškai lodžiją teks įsukti į daugiasluoksnę „antklodę“: ant medinio arba metalinio karkaso sumontuojama garo izoliacija (polietilenas, folija), tada apšiltinimo sluoksnis ir hidroizoliacija (polietilenas, ruberoidas, mastika). Sienoms ir luboms naudojamos mineralinės vatos plokštės, o štai grindims būtina taikyti kitą šiltinimo medžiagą.

Vėliau šoninių sienų bei lubų paviršiai įprastai „apsiūnami“ gipskartoniu, kurį galima nudažyti, apklijuoti tapetais ar padengti medinėmis apdailinėmis plokštėmis. Grindų dangai tinka parketas, keraminės plytelės ir kiliminės dangos – viskas priklauso nuo to ar norite vizualiai sujungti rekonstruotos lodžijos erdvę su kambariu, ar ne. Kadangi lodžijose draudžiama montuoti radiatorius, paprasčiausiai bus sumontuoti šildomas grindis – tai nėra labai brangu, o komfortišką temperatūrą užtikrins ištisus metus.

Prijungę lodžiją prie kambario, jus laimite papildomus 5-8 m². Sutikite, ankštomis sąlygomis tai tikrai nemažai. Be abejo, toks priverstinis būsto praplatinimas turi ir savo trūkumų. Visų pirma, konstruktyvinės ypatybės – ganėtinai žymus grindų lygio skirtumas, kas ilgainiui gali sąlygoti ir traumas ypač vaikams ir pagyvenusiems žmonėms, o taipogi erdvės sujungimui į visumą trukdantys senosios sienos išsikišimai ir virš buvusio lango esanti „užtvara“. Kita vertus, interjero dizainerių tikinimu, visus šiuos trūkumus galima paversti ir privalumais, mokant gudriai „apžaisti“ šiuos elementus įvairiausiais drapiravimo būdais bei raštais, sukuriant dekoratyvines kolonas ir stovus.

Panaudoti papildomą erdvę galima labai skirtingai. Buvusioje lodžijoje galima įrengti darbo kambarį (vienas iš būdų – suderinti jį kartu su žiemos sodu), atskyrus jį nuo kambario stumdomomis plokštėmis ar tiesiog širma. Buvusioji lodžija taip pat idealiai tinka nedidelei mankštinimosi salei ar talpiai drabužinei.

Iš jos lodžijos galite išgauti ir puikų miegamąjį – atskirą prieglobstį dviems, tuomet, kai gyvenamąjį kambarį galima paversti svetaine, o esant reikalui gauti papildomos erdvės vaikų žaidimų erdvei.

Neretai galime pamatyti, kuomet buvusi lodžija virsta valgomuoju maloniam laiko praleidimui: stalo vietoje įrengiama pakyla bei panoraminiai langai. Tuo atveju, kai lodžija tampa virtuvės dalimi, ji gali virsti ir ekstravagantišku baru, ir mini rūseliu, kur šeimininkai laiko savo atsargas. Taigi sprendimo būdai priklauso tik nuo jūsų fantazijos.