Gelžbetoninė surenkama perdangų sistema „Teriva“

Prieš penkiasdešimt penkerius metus Vokietijoje sukurtos tuščiavidurių blokelių perdangos mūsų šalyje pradėtos gaminti tik praėjusiais metais. Vienintelė Lietuvos įmonė, turinti valstybinį patentą ir gaminanti tokio tipo perdangų sistemą – UAB „Prefabeta“. Iš Lenkijos į Lietuvą gabenama tik apkrovų laikomoji erdvinė plieno santvara. Tokiai, aukštos kokybės reikalavimus atitinkančiai, santvarai pagaminti reikia specialios įrangos, kurios mūsų šalyje kol kas nėra. Santvara suvirinama kontaktiniu būdu – taip išvengiama metalo perkaitinimo ir perdangai suteikiama papildomo tvirtumo.

Surenkama gelžbetoninė perdanga „Teriva“ naudojama statant individualius ir visuomeninius pastatus. Ši perdanga – pats geriausias ir teisingiausias sprendimas rekonstruojant pastatus. Ji buvo pasirinkta rekonstruojant Vidaus reikalų ministerijos pastatą Vilniuje, kareivines Alytuje bei pensionato sporto salę Antaviliuose, naudota daugelio individualių namų statybai Vilniuje, Klaipėdoje, Kaune, Šilutėje, Panevėžyje ir kituose Lietuvos miestuose. Bendrovė „Prefabeta“ netrukus žada penkis kartus padidinti gamybos apimtis. Planuojama įsigyti naujos įrangos, o šiuo metu jau rengiama nauja gamybos vieta netoli Vilniaus, kur šalia būsimos gamyklos esanti geležinkelio atšaka leis dar efektyviau transportuoti gaminius.

Netradicinė perdanga

Perdangos „Teriva“ – tai tankiai briaunotos sijų ir tuščiavidurių blokelių perdangos. Jos susideda iš lengvų gelžbetonio sijų su erdvine plieno santvara, tuščiavidurių blokelių ir monolitinio betono, liejamo statybos aikštelėje. Tuščiaviduriais blokeliais užpildoma perdanga yra lengvesnė nei tradicinės perdangos. Šio sprendimo pagrindas – atitinkamai išdėstytos gelžbetonio sijos, tarp kurių ir dedamas užpildas – tuščiaviduriai blokeliai. Viskas užliejama viršutiniu betono sluoksniu. Tokia perdanga yra lengva ir patvari.

„KJ“ tipo santvara su papildomu armavimu

„KJ“ santvara gaminama iš šaltojo valcavimo briaunoto ir glotnaus plieno, kurio plastiškumo laipsnis, remiantis 1997 m. vasario mėnesį Varšuvos statybos technikos instituto išduotu techniniu patvirtinimu AT-15-2498/97, yra 500 MPa. Šis patvirtinimas atitinka Vokietijos teritorijoje nustatytą DIN-488 standartą.

„KJ“ tipo santvara turi Varšuvos betono pramonės tyrimų bei plėtros centro „Cebet“ išduotą sertifikatą,suteikiantį teisę šį gaminį žymėti saugos ženklu Nr. B/08/62/00.

Elementas pagal standartą turi išlaikyti atitinkamą apkrovą. Blokelis mėginamas įlaužti jo centre uždėjus atitinkamą svorį. Bandymų metu nustatyta, kad vietoje nustatytų 200 kg perdangos blokelis išlaiko 400 kg svorį ir daugiau. Visi jos konstrukcijos elementai testuojami bandymais. Lietuvoje gaminamų konstrukcijos elementų bandymus periodiškai atlieka Vilniaus Gedimino technikos universiteto Stiprumo mechanikos bandymų laboratorijos darbuotojai.

Svarbiausia netradicinio sprendimo, taikomo santvarinėms sijoms su betono pagrindu, naudojamoms erdvinėse plieno santvarose, tankiabriaunėse gelžbetoninėse perdangose, ypatybė – pagrindinės armatūros strypų ilgio derinimas su perdangos lenkimo momentų eiga bei naujų plieno rūšių panaudojimas konstrukcijoje.

Nereikalingi sudėtingi sprendimai

Perdangas „Teriva“ galima naudoti pastatuose ir objektuose, kurių kintamosios technologinės apkrovos neviršija 1,5–5,0 kN/m².

Ši perdanga surenkama iš atskirų mažų gabaritų elementų: betono sijų ir tuščiavidurių blokelių. Tai spartus ir nereikalaujantis didelių betono bei darbo sąnaudų darbas. Tokiems gaminiams surinkti kranas nereikalingas – jie renkami rankomis. Tik atvežtus į statybų aikštelę perdangos elementus iškart galima kelti ant mūro ir formuoti perdangą. Be to, jų transportavimas daug patogesnis. Į 8 m ilgio krovininį automobilį galima pakrauti apie 100 m² perdangos, o daug didesnis vilkikas, gabenantis perdangos plokštes, į statybų aikštelę gali atvežti tik pusę to kiekio. Vežant šią perdangą į statybos objektą vilkiku su puspriekabe (13,6 m), vienu metu galima pristatyti iki 200 m² šio gaminio. Tai labai sumažina transporto išlaidas – ypač aktualu restauruojant namą senamiestyje ar statant užmiesčio sodybą.

1 m² perdengiamosios plokštės su išlyginamuoju betono sluoksniu sveria apie 380 kg. 1 m2 perdangos „Teriva“ – apie 260 kg. Gauname 120 kg svorio skirtumą. Dengiant 200 m² plotą „Teriva“ perdanga, sutaupoma 24 tonos. Netgi statant naują pastatą galima naudoti „minkštesnę“, taigi ir šiltesnę medžiagą sienoms, pavyzdžiui, statant namą iš porėtojo ar akytojo betono 400 kg/m3 tūrinio tankio blokelių. Toks sprendimas ypač svarbus rekonstruojamiems pastatams, kuriuose aktualu neapsunkinti konstrukcijos. Šią perdangą galima montuoti jau esant uždengtam stogui, tai ypač patogu renovuojant pastatus – nereikia sudėtingos inžinierinės įrangos (kranų, klojinių nuomos ir kt.).

Bet kurioje aptariamojo gaminio vietoje galima suformuoti pastiprinimus, jeigu to reikalauja projektas. Perdangos viduje gali būti suformuota laikomoji sąrama, atitinkanti perdangos storį.

Perdangos „Teriva“ ilgio matavimo vienetas – 20 cm, toks yra gamybos žingsnis(perdangos ilgis gali būti, pvz., 1,4 m, tada 1,6 ir t. t.). Galimas perdangos ilgis, nelygu apkrovos, gali siekti netgi iki 8,6 m. Įmonė „Prefabeta“ pagal užsakymus gamina nestandartinio ilgio – kas 10 cm. Taigi projektuojant pastatą, atsižvelgiant į užsakovo pageidavimus ir norus, galima įgyvendinti bet kokį architektūrinį sprendimą.

Palyginti su monolitine perdanga, „Teriva“ visų pirma yra dvigubai pigesnė: 1 m2 montavimo darbų kaina 20–27 Lt, o 1 m2 monolitinės – gali viršyti net 100–130 Lt. Monolitinės perdangos paruošiamieji darbai – klojinių išdėstymas, išramstymas, armatūros tvirtinimas – užima labai daug laiko. Aprašomajai perdangų sistemai „Teriva“ klojiniai nereikalingi (tai spartina statybos darbus), o ir kiti montavimo darbai – minimalūs. Be to, palyginti su monolitine, perdangai „Teriva“ užtenka mažesnio betono sluoksnio. Tuomet betonas greičiau sutvirtėja, todėl galima anksčiau pradėti apdailos darbus.

Perdangų sistemoje „Teriva“ papildomai formuojamos skirstomosios briaunos, kurios tolygiai paskirsto apkrovas ir papildomai sutvirtina visą perdangą. Taip konstrukcija sutvirtinama skersai ir išilgai. Taisyklingai suformuota perdanga yra tarsi vienas elementas – ją eksploatuojant neįtrūksta lubų tinkas, o tai neišvengiama naudojant perdengiamąsias plokštes (PTK).

Į statybų objektą atvykstantis UAB „Prefabeta“ specialistas nemokamai pakonsultuos ir patars, kaip greitai, kokybiškai ir taisyklingai sumontuoti tokią perdangą.

UAB „Prefabeta“
Kuršių g. 2, LT–03153 Vilnius
Tel. (8 5) 233 9662
Faks. (8 5) 239 5537
El. paštas info@prefabeta.lt
Svetainė www.prefabeta.lt

  Parsisiųsti straipsnį

2004 m. Ruduo